Ubrzani način života i stres doveli su do toga da nemamo vremena jesti i imati redovne obroke. U takvim situacijama, težimo da pojedemo nešto na brzinu, što je najčešće gotova hrana bogata mastima i šećerom. Kada pojedemo takve namirnice, u našem organizmu dolazi do naglog porasta šećera u krvi i otpuštanja inzulina. Nakon nekoliko sati (2-3 h), kao što je došlo do naglog porasta šećera u krvi, tako dolazi i do naglog pada šećera u krvi što uzrokuje jako veliku glad, pa čak i bolove u trbuhu („kruljenje“). I tada težimo da jedemo što prije i što kaloričnije i opet uzimamo namirnice bogate mastima i šećerom. Nakon takvog obroka, osjećamo se umorno i želimo spavati. Takvi nagli skokovi i padovi šećera u krvi uzrokuju da se gušterača umori i ne može otpuštati inzulin što posljedično dovodi do inzulinske rezistencije i dijabetesa tipa 2, bolesti koje se često javljaju u današnjem svijetu.
Kako bismo prekinuli ovaj začarani krug, prvi i najvažniji korak je da promijenimo prehranu. Namirnice bogate vlaknima, složenim ugljikohidratima, zdravim masnoćama i kvalitetnim proteinima su najbolji odabir za to. Nakon unosa takvih namirnica, dolazi do polaganog povećanja šećera u krvi i polaganog pada, što traje 5-6 sati. Ne javljaju se bolovi u trbuhu, već slaba glad što nam daje dovoljno vremena da pripremimo novi obrok.
U Fitometaboličkoj dijeti, naglasak stavljamo upravo na takve namirnice koje nas duže drže sitima. Na taj način želimo očuvati zdravlje gušterače, ali i cijelog organizma.
Marijana Jurić, mag.nutr.