Kronična upala niskog intenziteta (engl. chronic low-grade inflammation) je stanje u kojem se u tijelu javlja dugotrajna upalna reakcija, ali s manjim intenzitetom u usporedbi s akutnom upalom. Ovo stanje može biti prisutno tijekom dužeg vremenskog razdoblja, često godinama, bez izraženih simptoma i znakova koji bi ukazivali na akutnu upalu.
Kronična upala niskog intenziteta može biti povezana s raznim bolestima i stanjima, uključujući kardiovaskularne bolesti, pretilost, dijabetes tipa 2, bolesti bubrega, autoimune bolesti, neurodegenerativne bolesti i neke vrste raka. Smatra se da niski intenzitet upale može doprinijeti razvoju ovih bolesti i pogoršati njihove simptome.
Uzroci kronične upale niskog intenziteta mogu uključivati loše prehrambene navike, prekomjernu tjelesnu masu, neaktivnost, pušenje, stres, genetske faktore i neke okolišne čimbenike. Dugotrajna izloženost upalnim podražajima može potaknuti nisku upalnu reakciju u tijelu koja se održava tijekom vremena.
Prevencija i upravljanje kroničnom upalom niskog intenziteta uključuju usvajanje zdravih životnih navika.
Korak #1: Jedite da pobijedite upalu. Hrana bogata antioksidansima, vitaminima, mineralima, probiotici…djeluju pozitivno na crijevnu mikrofloru čime se smanjuju upalni procesi u tijelu.
Korak #2: Upravljajte svojom težinom. Otkrijte jednostavne strategije koje će vam pomoći da se usredotočite na smanjenje abdominalne masnoće – vrste koja proizvodi proupalne kemikalije.
Tips&tricks: Za početak, napravite jednu malu promjenu u svojoj prehrani, umjesto bijelog kruha pojedite krišku kruha od cjelovitih žitarica, probajte povrće koje nikada prije niste jeli…i tako postupno uvodite promjene u prehrani.
Korak #3: Pokrenite se! Aerobne vježbe utječu na smanjenje upale u tijelu, čak i svakodnevna šetnja ima puno pozitivnih utjecaja na tijelo. Ali pripazite – intenzivne i cardio vježbe zapravo mogu izazvati upalnu reakciju
Korak #4: Dovoljno spavajte. Neadekvatan san ne samo da vam oduzima energiju i produktivnost, već također povećava upalu – što je posebno opasno za zdravlje srca.
Korak #5: Prestanite pušiti. Odvikavanje od navike može rezultirati dramatičnim smanjenjem razine upale u samo nekoliko tjedana, kažu stručnjaci.
Korak #6: Ograničite upotrebu alkohola. Kad je upala u pitanju, alkohol vam može biti prijatelj ili neprijatelj. Povremena čaša vina uz obrok neće naškoditi, ali učestala i veća konzumacija će izazvati upalu u tijelu.
Korak #7: Pobijedite kronični stres. Kronični stres može potaknuti razvoj upale i izazvati pogoršanje problema poput reumatoidnog artritisa, kardiovaskularnih bolesti, depresije i upalnih bolesti crijeva.
U Fitometaboličkoj prehrani također uključujemo ove korake. S našom prehranom ćete izgubiti masno tkivo (a time i abdominalnu masnoću), ali nećete izgubiti mišić što je jako bitno za smanjenje upale u tijelu. Svaki obrok planiramo tako da sadrži što više raznovrsnih namirnica koje su bogate mineralima i vitaminima i koje pomažu u borbi s upalom. Pravilna prehrana je prvi korak koji možete napraviti za svoje zdravlje, a što prije uključite ovih sedam koraka u svoj život, to bolje!
Marijana Jurić mag.nutr.